Comit&é: draagvlak 4 en 5 mei ongewijzigd, meer angst voor AI
AMSTERDAM - Het draagvlak onder Nederlanders voor de dodenherdenking op 4 mei en Bevrijdingsdag op 5 mei, is nagenoeg hetzelfde gebleven in vergelijking met vorig jaar. Dit blijkt uit het jaarlijkse Nationaal Vrijheidsonderzoek dat wordt uitgevoerd in opdracht van het Nationaal Comité 4 en 5 mei.
Van de 1199 ondervraagden zegt 79 procent de Nationale Herdenking belangrijk of heel belangrijk te vinden. Dat in vergelijking met 80 procent vorig jaar. Daarnaast zegt 80 procent vorig jaar te hebben deelgenomen aan een activiteit rondom Bevrijdingsdag of er op een andere manier bij stilgestaan te hebben.
De ondervraagden maken zich, net als eerder, het meest zorgen om oorlog (53 procent), maar opvallend is dat de zorgen om AI (kunstmatige intelligentie) en de invloed van big tech zijn toegenomen: van 1 op de 5 in 2025 naar een kwart nu.
Vrijheid van religie
In het onderzoek wordt ook gevraagd hoe mensen verschillende soorten vrijheden ervaren. Bijna alle vrijheden die werden voorgelegd, te denken valt aan onder meer vrijheid van religie en de afwezigheid van discriminatie, worden minder ervaren door mensen met bijvoorbeeld een Turkse of Marokkaanse achtergrond.
Ook zijn er verschillen te zien in leeftijdsgroepen. "Alle voorgelegde vrijheden worden in hogere mate ervaren door 65-plussers dan door de jongere leeftijdsgroepen." Zo zegt driekwart van de mensen boven de 65 dat vrijheid van meningsuiting voldoende in hun leven aanwezig is, tegen 56 procent van de mensen tussen de 35 en 44.
04:17
Het Europese klimaatrapport schetst een `grimmig` beeld van 2015
04:09WSJ: Trump wil langdurige blokkade van Iran
03:17
Nieuwe verkiezingen Kosovo omdat parlement geen president kiest
03:05
Verf? Stank? Rubberkogels? De Mobiele Eenheid zoekt naar extra wapens...
02:39Trump laat zijn foto op Amerikaanse paspoorten plaatsen
02:17
Oud-FBI directeur Comey voor de tweede keer aangeklaagd door regering-Trump
02:10Senaat VS tegen voorkomen militair optreden tegen Cuba door Trump
00:39Charles dringt aan op westerse eenheid in toespraak Congres VS
28-04Rotterdamse ondernemer Van der Vorm (67) overleden
28-04
Wanneer wordt het zomers warm? | Weerbericht [video]
28-04
Europol: 280 verdachten opgepakt voor ´geweld op bestelling´
28-04
Code oranje voor brandgevaar in heel Vlaanderen
28-04Meer omzet en winst voor Eindhovense chipfabrikant NXP
28-04
Rotterdamse weldoener Martijn van der Vorm (67) overleden
28-04
Bosbrand in Malden
28-04
Bosbrand in Malden geblust
28-04
Brand in duinen Den Haag onder controle
28-04Zorgen over OpenAI en duurdere olie duwen Wall Street in het rood
28-04Oud-FBI-directeur Comey aangeklaagd voor bedreigen president
28-04
Verhoogde kans op natuurbranden: hier kun jij op letten



