Vakbonden kondigen grotere actie aan om nullijn rijksambtenaren
DEN HAAG - Zo'n drieduizend rijksambtenaren hebben dinsdag in Den Haag gedemonstreerd tegen het uitblijven van loonsverhogingen en inflatiecorrectie in de nieuwe cao. Vakbond FNV kondigde daar een volgende, grotere actie aan. Samen met de andere vakbonden organiseert de FNV op 14 april een nieuwe landelijke staking tegen de zogeheten nullijn.
Rijksambtenaren kwamen dinsdag samen op de Koekamp in Den Haag, vlakbij het Malieveld. Elders in het land leggen rijksambtenaren het werk 24 uur neer. Daarmee protesteren ze tegen het uitblijven van salarisverhoging en een inflatiecorrectie. Medewerkers van het Rijk gaan er daarom op achteruit, legt de vakbond uit. Aan die nullijn voor rijksambtenaren wil het nieuwe kabinet vasthouden.
"We hadden gehoopt dat het kabinet-Jetten er op een andere manier naar zou kijken, helaas blijkt dat niet het geval. Dat betekent dat we na veel gesprekken en veel kleine acties dit conflict nu op straat moeten uitvechten", zei FNV-bestuurder Marcelle Buitendam.
Wachtrijen
Volgens Buitendam heeft de FNV geprobeerd hinder van de landelijke staking te voorkomen. Maar de klantenservices van rijksdiensten, zoals DUO en de Belastingdienst, zijn slechter bereikbaar met "serieuze wachtrijen" als gevolg.
Die wachtrijen tonen volgens Buitendam ook aan dat de geplande bezuinigingen op de rijksoverheid grote gevolgen gaan hebben. "Dit is de bezetting waar de politiek van denkt dat we nog een slagvaardige overheid hebben", stelde ze. Ook zijn enkele slachthuizen gesloten, omdat toezichthouders van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit het werk neer hebben gelegd.
'Ruggengraat van de samenleving'
Interim-bestuurder van de FNV Jacqie van Stigt wees op het belang van een sterke overheid in onzekere tijden. "Jullie zijn de ruggengraat van de samenleving", zei ze tegen de aanwezige rijksambtenaren. "Hoe kun je een overheid overeind houden als je de werknemers onderuit haalt?"
Onder de aanwezigen was ook veel onvrede over het advies van het Adviescollege Rechtspositie Politieke Ambtsdragers om het loon van politici te laten stijgen met 12 tot 18 procent. SP-Kamerlid Sandra Beckerman noemde dat op het podium "volstrekt asociaal".
Bij de geplande staking in april wil de FNV samen met de AC Rijksvakbonden, CNV Overheid en CMHF Overheid naar het nabijgelegen Malieveld, vertelt Buitendam. Het is nog te vroeg om te zeggen of die actie gecombineerd wordt met de maandag aangekondigde landelijke staking vanwege de AOW-plannen van het nieuwe kabinet, laat een woordvoerder van de FNV weten.
13-01
Rijksambtenaren bereiden acties voor om cao-conflict Economie
05-09
Vakbonden kondigen stakingen aan bij grondpersoneel KLM Economie
06:19
Explainer | Vlucht geannuleerd? Grote kans dat deze prijsstijgingen...
05:42
Cruisemaatschappij: onderzoek naar herkomst hantavirus aan boord
05:16
Beleggersagenda van maandag 4 mei: Palantir en Paramount
05:12
Pakketjes uit Zuid-Korea of Japan? Die zijn binnenkort onbetaalbaar
05:06
Van wie is Nederland? Kadaster brengt grondeigendom haarscherp in beeld
05:02
`Takkenbedrijf` heeft de maatschappelijke wind mee: `Het sentiment...
04:38
Levende witsnuitdolfijn aangespoeld bij Egmond aan Zee
03:49
Merz: Trump wil heel Europa aanpakken met invoerheffingen
03:19
Gesprekken over overname staaldivisie Thyssenkrupp op pauze
03:19
Voorzitter Duits instituut waarschuwt voor recessie na heffing VS
03:19
OPEC+ verhoogt productie in eerste vergadering sinds vertrek VAE
03:19
Olieconcern uit VAE belooft miljarden aan nieuwe projecten
00:42
Nooit rood gestaan? Rabobank wil toch opeens alles van je weten: `Schandalig`
00:40
Voet tussen de deur in de schoolboekenmarkt
00:40
Gasmarkt verwerkt de Hormuzâblokkade, risico op lastige winter...
00:40
Beleggers zitten niet te wachten op nieuwe rechtsvorm EU Inc
00:40
Onbetrouwbaar
00:38
Koos (80) wilde weer een collega zijn, in plaats van iemand die `nog...
00:38
Opec+ verhoogt olieproductie in juni, eerste besluit na vertrek Verenigde...
00:10
Werknemers bedrijven Amsterdam en Utrecht wonen steeds vaker ver weg



