Jetten: eilanden kunnen voorbeeld zijn in energietransitie
ORANJESTAD - De zes Caribische eilanden binnen het koninkrijk Nederland kunnen volgens premier Rob Jetten een goed voorbeeld zijn voor hoe de energietransitie goed kan werken. Dat Aruba momenteel juist inzet op gas hoeft volgens de minister-president geen probleem te zijn.
"Wat ik interessant vind, is dat je hier met de inzet van wind, zon en batterijen voor eigen productie snel een lagere energierekening kunt krijgen", aldus Jetten bij een persmoment op het vliegveld van Aruba. "De eilanden kunnen een showcase zijn voor de hele wereld hoe je de energietransitie vorm kunt geven."
Het geld dat wordt verdiend aan de gasproductie kan volgens Jetten gebruikt worden om de energietransitie te financieren. Dat gebeurt in Nederland niet, omdat de winst naar de borende bedrijven gaat. Het gebruik van gas kan volgens Jetten op Aruba ook bijdragen aan leveringszekerheid van energie. Dat is in Nederland ook een reden om meer naar gas op de Noordzee te gaan boren.
Toerisme
De belangen van de natuur en het klimaat en de toeristensector schuren op Aruba. Toerisme zorgt voor een groot deel van de inkomsten van het eiland, terwijl de bouw van nieuwe resorts en het toerisme slecht zijn voor de natuur en het klimaat. Jetten ziet dat probleem ook en hij sprak daar eerder ook al over als minister van Klimaat. Hij heeft echter geen oplossing. Dat is volgens hem aan Aruba.
Daar komt bij dat het door Amerikaanse resorts verdiende geld niet teruggaat naar Aruba. Daardoor heeft het eiland wel de lasten, maar houdt het er zelf weinig aan over. De premier ziet dat probleem ook in Nederland. "Veel Europese steden hebben last van stevig toegenomen toerisme. Ook in de EU kijken we naar oplossingen hiervoor."
03:28
Gestolen uit apotheek, verkocht via Telegram: zware pijnstillers volop...
02:01
Vier arrestaties en waterkanon ingezet bij tweede azc-protest Loosdrecht
01:48
Organisator songfestival ´geraakt´ door Nederlandse boycot
01:39VAE ontkennen berichten over geheim bezoek Netanyahu
01:39Lichaam tweede vermiste Amerikaanse militair gevonden in Marokko
01:08
Radboudumc: bloedonderzoek toont dat personeel geen risico vormde
01:08
Nederlandse paraglider botst op hoogspanningslijn in Oostenrijk
01:08
Amerikaan die milde symptomen had van hantavirus test negatief
01:08
Politie houdt vier mensen aan bij azc-protest Loosdrecht
13-05
Oud-studenten verdwijnen in buitenland en betalen studieschuld niet...
13-05
Druk op politieapparaat haast onhoudbaar door vele demonstraties en verwarde...
13-05
Smartwatch kan parkinson beter volgen dan jaarlijkse controle: `Zo zien...
13-05
Verkeersdiensten verwachten extra drukke avondspits die al vroeg begint...
13-05
Woensdag hagelbuien en onweer, maar volgende week stijgt de temperatuur...
13-05
Inspectie: lab Clinical Diagnostics beschermde medische gegevens niet...
13-05
Drie mensen opgepakt voor rellen Loosdrecht, onder wie twee minderjarigen
13-05
Marineschip Evertsen aangekomen in Den Helder na weken overwerk vanwege...
13-05
Aantal verdrinkingen stijgt naar 100 in 2025: vooral 60-plussers slachtoffer
13-05
Politie beëindigt protest Loosdrecht, vijf personen aangehouden
13-05Van Weel (VVD): Geen extra maatregelen kabinet na rellen bij opvanglocaties



