Opvarenden Hondius in Nederland zes weken in thuisquarantaine
DEN HAAG - De Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius gaan nadat zij gerepatrieerd zijn zes weken in thuisquarantaine. Dat meldt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Onder de circa 150 bemanningsleden en passagiers van het schip, dat nu op weg is naar de Canarische Eilanden, zijn op dit moment geen mensen met symptomen van het hantavirus. Dat virus heeft al aan drie opvarenden het leven gekost.
De quarantainemaatregel wordt genomen op advies van gezondheidsinstituut RIVM. Om dat mogelijk te maken wordt de zogenoemde andesvariant van het hantavirus toegevoegd aan de groep A2 van infectieziekten, waarvoor een meldplicht bij de GGD geldt. Voor een A1-aanwijzing - zoals bij het coronavirus - komt de ziekte niet in aanmerking, omdat het volgens het RIVM onwaarschijnlijk is dat die tot een pandemie leidt.
Mensen worden tijdens hun quarantaineperiode gevolgd en ondersteund door de GGD in hun woonplaats. Bij vermoeden van ziekte worden zij doorverwezen naar een academisch ziekenhuis.
Persconferentie
Net als premier Rob Jetten tijdens zijn wekelijkse persconferentie benadrukt Hermans dat de kans om het hantavirus op te lopen "heel klein" is. Alleen bij langdurig en nauw contact verspreidt het virus zich van mens op mens. "Daarmee is het een heel ander virus dan het coronavirus, waar de besmettelijkheid vele malen hoger is."
Reden om dit andesvirus in een hogere categorie in te schalen, is het ernstige verloop van de ziekte. Tussen de 20 en 35 procent van de patiënten komt te overlijden.
Nederlandse vlag
Omdat de Hondius onder Nederlandse vlag vaart, is het mogelijk dat ook opvarenden met andere nationaliteiten tijdelijk in Nederland worden opgevangen. Ook deze mensen gaan zes weken in quarantaine. "Het RIVM geeft aan dat een dergelijke opvang te realiseren is", schrijft Hermans. Het is de bedoeling dat op Tenerife zoveel mogelijk opvarenden het schip verlaten. Degenen die worden overgevlogen naar Nederland, komen aan op Eindhoven Airport.
Voor het geval aan boord toch nog mensen ziek worden voor aankomst op Tenerife, heeft Spanje in Europees verband verzocht een gespecialiseerd vliegtuig standby te houden voor medische evacuatie. Artsen aan boord van de Hondius houden de Spaanse autoriteiten op de hoogte van de situatie.
06:05
`Superkwark` skyr vliegt winkels uit, maar is het eigenlijk wel beter...
06:01
Kinderen met blindedarmonsteking hoeven niet altijd geopereerd te worden
06:00
Ook in Apeldoorn en Den Haag onrust bij asielprotesten
05:48
Brand bij noodopvang in Loosdrecht na gooien vuurwerk en fakkels bij protest
05:47
Deze boeren doen het helemaal anders dan hun ouders
05:28
Politie roept op: meer praten bij demonstraties, minder vechten
05:21
Politie gebruikte vorig jaar in meer gevallen geweld
04:48
Politie gebruikte meer geweld: ´Nooit een doel op zich, maar ons werk...
04:00
Schandalig en totaal onacceptabel: bestuurders kwaad over geweld Loosdrecht
04:00
Politie gebruikte vorig jaar vaker geweld, wijst op verharde samenleving
03:28
Na vijf jaar in het buitenland van je studieschuld af? Kabinet wil gat in regels
03:21
Studie: operatie kind met blindedarmontsteking niet altijd nodig
03:09VK repatrieert 10 mensen voor preventieve isolatie om hantavirus
03:08
Jetten noemt geweld in Loosdrecht onacceptabel
01:48
Geweld Loosdrecht ´gaat in tegen alles waar we als Nederland voor...
01:39Biotechbedrijf MimeCure haalt 3 miljoen euro op voor longmedicijn
01:17
Israël door naar finale van het Eurovisiesongfestival
01:08
Meerdere aanhoudingen bij protest tegen asielopvang in Apeldoorn
01:08
Ministers veroordelen rellen bij opvanglocatie Loosdrecht
01:08
VluchtelingenWerk: angst voor gewelddadige demonstranten is reëel



