Maatregelen na hack Financiën raken onder meer schatkistbankieren
DEN HAAG - De beperkingen op het ministerie van Financiën als gevolg van een digitale inbraak raken circa 1600 publieke instellingen die hun overtollige middelen bij het departement stallen. Het digitale portaal voor dit zogenoemde schatkistbankieren behoort tot de systemen die uit voorzorg zijn uitgeschakeld. Dat meldt minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer.
Onder meer gemeenten, provincies en waterschappen zijn verplicht het geld dat zij niet direct nodig hebben om hun wettelijke taken uit te voeren, in de schatkist te bewaren. Ook andere instellingen met een publieke taak, zoals het CBS, het KNMI en het UWV, doen aan schatkistbankieren, net als sommige onderwijsinstellingen.
Deelnemers kunnen momenteel bijvoorbeeld het saldo van hun schatkistrekening niet digitaal inzien. Maar zij kunnen nog wel bij hun geld, benadrukt Heinen. Zowel in- als uitgaande betalingen gaan gewoon door. "Waar nodig wordt de minimale dienstverlening handmatig voortgezet, zodat essentiële processen kunnen blijven functioneren."
Ongeautoriseerde toegang
Het ministerie maakte vorige week melding van "ongeautoriseerde toegang" tot een aantal systemen, maar vertelde er niet bij welke. Wel werd meteen benadrukt dat de inning van belastingen en de uitbetaling van toeslagen niet in gevaar zijn. Ook het werk aan de voorjaarsnota, die vrijdag naar de Kamer werd gestuurd, verloopt "volgens planning", aldus Heinen.
Financiën heeft aangifte gedaan bij het Team High Tech Crime van de politie. Ook de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) is ingelicht. Het ministerie doet ook zelf onderzoek naar de oorzaak van het incident. Daarbij zijn ook het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) en forensische experts betrokken.
05:05
Weg van Trump en big tech: Nederlandse data belanden straks bij moederbedrijf...
04:47
Gevecht om waterput in Tsjaad loopt volledig uit de hand: zeker 42 doden
02:47
Iraanse Buitenlandminister op bezoek bij Poetin in Sint-Petersburg
02:38
Verdachte gewond door politieschot in Goes
02:38
OM verhoogt beloning voor 25 jaar oude moord op vrouw Rotterdam
02:38
Nog geen treinen door kapotte bovenleiding bij Wierden
02:38
Weeronline: koningsnacht droog, Koningsdag begint zonnig en fris
02:38
Dode door kettingbotsing op A12 richting Duitsland is man
02:38
Zes activisten die opstopping op A12 veroorzaakten nog vast
02:38
Steeds meer gebieden met verhoogd risico op natuurbrand
02:38
Jetten noemt schietpartij `schokkende gebeurtenis`
02:38
Geen hulpvragen van Nederlanders vanuit onrustig Mali
02:38
Parachutist overleden in Rhoon, politie vermoedt ongeval
02:38
Republiek verliest zaak om opblaasdino, neemt mascotte wel mee
02:38
Hippie-Beatrix siert dit keer gevel café De Blaffende Vis
02:38
Fietsende demonstranten tegen kernenergie aangekomen in Borssele
02:38
Ongeval met ambulance en auto met aanhanger op de N50
02:38
Burgemeester Schouten vraagt aandacht voor veiligheid op straat
02:38
Janskerkhof is vol, gemeente Utrecht roept op plek te mijden
02:38
Utrecht: Kom niet meer naar de stad tijdens Koningsnacht



