Groningerstraat 30, Vries

Meer informatie over het rijksmonument gelegen op het adres Groningerstraat 30, Vries

informatie alleen over vries
HyperlokaalPostcode 9481TD
Plaatsen in deze gemeente Bunne De Groeve De Punt Donderen Eelde Eelderwolde Midlaren Oudemolen (DR) Paterswolde Taarlo Tynaarlo Vries Winde Yde Zeegse Zeijen Zuidlaarderveen Zuidlaren
Terug naar112 gemeente Tynaarlo112 regio Tynaarlo112 provincie Drenthe112 Nederland

Reden van het zijn van een rijksmonument

HERENHUIS Bosch en Vaart gebouwd in 1881 in een combinatie van Eclecticisme en Chaletstijl. Het huis ligt in een in landschappelijke stijl aangelegde tuin en is georienteerd op het Noord Willemskanaal.

Omschrijving

Op rechthoekige grondslag gebaseerd en in bepleisterde baksteen opgetrokken herenhuis bestaande uit twee bouwlagen en gedekt door zadeldak met steekkappen; schoorstenen met kappen; overstek met cassette betimmering rustend op houten consoles; in de topgevels een houten betimmering met snijwerk; op de hoeken restanten van zinken acroteria.

Symmetrische gevelindelingen met onder meer een brede plint, pilastervormen met blokvormige bosschage, eenvoudige cordonlijst; oorspronkelijke vensterindeling. Noordgevel: vensters in risaliserend gedeelte met omlijsting; verdiepingsvenster met segmentboogvormig fronton met kuif; zoldervenster met stijl en ruitvormig bovenlicht. Oostgevel: risaliserend gedeelte met een op zwaar verjongende houten kolommen rustend balkon; borstwering met snijwerk; portiek met boogvormige nissen in de zijwanden; dubbele paneeldeur met naald en voorzien van gietijzers sierroosters; openslaande balkondeuren in omlijsting met segmentvormig fronton met kuif. Zuidgevel: in hoofdvorm vergelijkbaar met de noordgevel maar voorzien van een verranda met daarboven een loggia onder lessenaardak voorzien van fijn snijwerk in borstwering, in de accoladevormige gevelvelden en in de sierlijsten aan de loggia; de loggia wordt onderbouwd door gietijzeren kolommen (rank type waarbij in het basement een bloembak is opgenomen; de consoles zijn in ragfijn gietijzer uitgevoerd). Westgevel: in hoofdvorm vergelijkbaar met de oostgevel maar voorzien van platte aanbouw met loggia's onder lessenaardak; borstwering met fijn snijwerk; beglazing met ruitvormige roedeverdeling; dubbele paneeldeuren met naald; in bovenlicht een (uit een afgebrand pand van de Rijksuniversiteit Groningen aan het Broerplein afkomstige) lantaarn met gietijzeren snijwerk.

Waardering.

Het herenhuis Bosch en Vaart is van cultuurhistorisch belang als hoofdelement van het gelijknamige complex, tevens is het van architectuurhistorisch belang vanwege de vormgeving, het ontwerp, de gaafheid en herkenbaarheid en van stedebouwkundig belang in relatie tot de overige onderdelen van het complex.

Foto van het monument

Monumenten in de postcode 9481 TD

PostcodeAdresPlaats
9481 TDGroningerstraat 30Vries
9481 TDbij Groningerstraat 30Vries
9481 TDbij Groningerstraat 30Vries
9481 TDbij Groningerstraat 30Vries
9481 TDGroningerstraat 32Vries

Navigeer verder:

HyperlokaalPostcode 9481TDBuurt Verspreide huizen VriesWijk Vries
Plaatsen in deze gemeente Bunne De Groeve De Punt Donderen Eelde Eelderwolde Midlaren Oudemolen (DR) Paterswolde Taarlo Tynaarlo Vries Winde Yde Zeegse Zeijen Zuidlaarderveen Zuidlaren
Terug naarMonumenten gemeente TynaarloMonumenten regio TynaarloMonumenten provincie DrentheMonumenten Nederland

Gemeenten in de regio Tynaarlo:

Regio's in de provincie Drenthe:

Dagelijkse Nieuwsbrief

Mis geen enkel belangrijk nieuwsbericht

Ontvan elke ochtend het belangrijkste nieuws uit jouw regio en heel Nederland. Gratis en dagelijks in je inbox.

Door je aan te melden ga je akkoord met onze privacyverklaring. Je kunt je altijd uitschrijven.

Slim investeren in de toekomst van AI?

Ontdek de mogelijkheden van AI-gedreven beleggingen. Tot 9,5% rente op obligaties.

Meer informatie →