Overstraat 56, Amerongen

Meer informatie over het rijksmonument gelegen op het adres Overstraat 56, Amerongen

informatie alleen over amerongen
HyperlokaalPostcode 3958BV
Plaatsen in deze gemeente Amerongen Doorn Driebergen Leersum Maarn Maarsbergen Overberg
Terug naar112 gemeente Utrechtse Heuvelrug112 regio Heuvelrug112 provincie Utrecht112 Nederland

Reden van het zijn van een rijksmonument

Inleiding

Houtopslagloods, gebouwd in 1905 voor houthandel van S. Posthuma IJzn. naar een ontwerp van G.F. Mastenbroek. De houtloodsdiende voor het opslaan en het drogen van hout. Ten behoeve van de luchtcirculatie zijn er openingen gelaten tussen de wanden van de zij- en achtergevel. Het hout werd aan de achterzijde aangevoerd en onder een overkapping uitgeladen. De deuren in de voorgevel dienden voor de afvoer van de verschillende soorten hout.

Omschrijving

De aan de Overstraat gelegen HOUTOPSLAGLOODS is op een rechthoekige plattegrond opgetrokken en telt drie bouwlagen onder een met kruispannen gedekte kap met de nok haaks op de weg.

Het dak is aan de achterzijde afgewolfd en verder doorgetrokken tot de tweede bouwlaag. De loods is opgetrokken uit verticale houten delen, aan de voorgevel met aaneengesloten rabatdelen, aan de zijgevels met smalle openingen tussen de planken.

De voorgevel aan de Overstraat heeft vier traveeën. De terugliggende houten wanden worden gescheiden door dragende schoorbalken, waartussen de verdiepingen zijn geplaatst. De rechter travee bevat een etalageruit. In de tweede bouwlaag zijn vier paar stolpende deuren gezet. De derde bouwlaag bevat twee paar stolpende deuren met twee enkele deuren ter weerszijden. De topgevel is voorzien van een beplanking van rabatdelen.

De rechterzijgevel bestaat uit een aaneengesloten beplanking in de eerste bouwlaag en een beplanking met kieren in de erboven gelegen bouwlagen.

De linkerzijgevel heeft een aaneengeloten verticale beplanking.

De achtergevel heeft een open karakter. Het afgewolfde deel van het dak overhuift de gevel.

Waardering

Het pand is van cultuurhistorische waarde als gaaf overblijfsel van industriële nijverheid; het is van architectuurhistorisch belang vanwege de gaafheid van het bouwtype en deconstructiewijze en het is van ensemblewaarde vanwege de ligging aan de Overstraat binnen het Beschermd Gezicht van Amerongen.

Foto van het monument

Monumenten in de postcode 3958 BV

PostcodeAdresPlaats
3958 BVOverstraat 42Amerongen
3958 BVOverstraat 36Amerongen
3958 BVOverstraat 56Amerongen

Navigeer verder:

HyperlokaalPostcode 3958BVBuurt Amerongen
Plaatsen in deze gemeente Amerongen Doorn Driebergen Leersum Maarn Maarsbergen Overberg
Terug naarMonumenten gemeente Utrechtse HeuvelrugMonumenten regio HeuvelrugMonumenten provincie UtrechtMonumenten Nederland

Gemeenten in de regio Heuvelrug:

Regio's in de provincie Utrecht:

Dagelijkse Nieuwsbrief

Mis geen enkel belangrijk nieuwsbericht

Ontvan elke ochtend het belangrijkste nieuws uit jouw regio en heel Nederland. Gratis en dagelijks in je inbox.

Door je aan te melden ga je akkoord met onze privacyverklaring. Je kunt je altijd uitschrijven.

Slim investeren in de toekomst van AI?

Ontdek de mogelijkheden van AI-gedreven beleggingen. Tot 9,5% rente op obligaties.

Meer informatie →