ASML stijgt op positief Damrak na koopadvies, PostNL bij dalers
AMSTERDAM - ASML behoorde vrijdag tot de sterkste stijgers op de Amsterdamse beurs. De chipmachinemaker werd door de Zwitserse bank UBS op de kooplijst gezet en steeg ruim 2 procent. Branchegenoten ASMI en Besi gingen mee omhoog en klommen 2 en 1,7 procent. PostNL (min 2,7 procent) stond bij de dalers. Het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) oordeelde dat de overheid geen voorschot van 15 miljoen euro hoeft te geven op een door het postbedrijf aangevraagde subsidie.
PostNL had om een financiële bijdrage gevraagd omdat de postbezorging verlieslatend is, terwijl het hier om een wettelijke taak gaat. Het kabinet legde dat verzoek echter naast zich neer.
De algehele stemming op het Damrak was positief. De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,4 procent hoger op 903,61 punten. De hoofdindex won donderdag al ruim 1 procent en koerst af op een kleine weekwinst. De MidKap klom 0,5 procent tot 899,22 punten. Frankfurt, Londen en Parijs wonnen 0,1 procent.
Banengroei
Beleggers wachten vooral op het banenrapport van de Amerikaanse overheid over augustus. De banengroei in de grootste economie ter wereld speelt naast de inflatie een belangrijke rol bij het rentebesluit van de Federal Reserve. Een zwakke arbeidsmarkt geeft de centrale bank meer ruimte om de leenkosten te verlagen en de economie te ondersteunen.
Het vorige banenrapport over juli, dat veel slechter uitviel dan verwacht, zorgde voor opschudding. Volgens president Donald Trump waren de banencijfers gemanipuleerd om politieke redenen. Hij ontsloeg de directeur van het statistiekbureau van het ministerie van Arbeid en wees een nieuwe baas aan. Trump heeft ook de druk op de Fed flink opgevoerd om een lagere rente af te dwingen. Zo ontsloeg hij onlangs Fed-bestuurder Lisa Cook.
FNV en CNV
Naast de chipbedrijven ASML, Besi en ASMI stond staalbedrijf ArcelorMittal in de kopgroep van de AEX, met een plus van 1 procent. Olie- en gasconcern Shell sloot de rij, met een min van 0,6 procent. KPN daalde 0,2 procent. Het telecomconcern won een dag eerder ruim 4 procent dankzij een koopadvies van Bank of America.
Air France-KLM won 0,7 procent. Vakbonden FNV en CNV roepen het grondpersoneel van KLM op luchthaven Schiphol op om volgende week woensdag het werk twee uur lang neer te leggen. Een week later volgt een werkonderbreking van vier uur. De twee bonden zijn boos over een cao-akkoord dat KLM sloot met drie andere vakbonden, De Unie, VKP en de NVLT.
00:37
KLM vier mijlpaal: al 80 jaar verbindt KLM Amsterdam met New York
00:33
Oud-advocaat Inez Weski schuldig aan deelname criminele organisatie...
00:33
De wanstaltige afbeelding die Wilders op X deelde bewijst weer: het strafrecht...
00:33
Misdaadjournalist Wouter Laumans over de veroordeling van Inez Weski:...
00:33
Waarom is Inez Weski`s straf zoveel lager dan geëist? `De rechtbank...
00:29
Ron Jans is geen fan van het stadionbeleid in Amsterdam &én de muziek...
00:18
Ajax in het kleine stadion van Volendam: joligheid, fanatisme en relletjes
00:18
Samsung introduceert Repair Bus: snelle reparatieservice aan huis...
00:11
Bestuurder Rob zingt luidkeels in tram [video]
00:11
Veel rook bij grote brand bedrijfspand Diemen [video]
00:11
42 jaar penoze op de Wallen in nieuwe docu [video]
00:11
Zorgen na Israëlische onderschepping hulpvloot [video]
00:11
Oscar Garc&ía genoot van de Ajaxfans in Volendam [video]
00:01
Joodse school in Amsterdam waar eerder explosief afging dicht vanwege...
21-05
Joodse school op slot om dreiging, bezoek Halsema afgeblazen: `Nog...
21-05
Meer dan 20 aangiftes tegen Kamerlid Markuszower na omstreden uitlatingen...
21-05
Raketbouwer Destinus wil naar het Damrak – Elon Musk straks biljonair...
21-05
Drie minderjarige jongens vast voor dood 73-jarige Amsterdammer in eigen...
21-05
Trijntje Oosterhuis viert jubileum met show in Carré
21-05
Asielzoekers voor wie geen plek is in Ter Apel gaan naar sporthal...