Optwizel 96, Twijzel
Meer informatie over het rijksmonument gelegen op het adres Optwizel 96, Twijzel
HyperlokaalPostcode 9286EGPlaatsen in deze gemeente Augustinusga Boelenslaan Buitenpost Drogeham Gerkesklooster Harkema Kootstertille Stroobos Surhuisterveen Surhuizum Twijzel Twijzelerheide
Terug naar112 gemeente Achtkarspelen112 regio Drachten112 provincie Friesland112 Nederland
Monument in de gemeente Twijzel
| Adres: | Optwizel 96 |
| Object: | Dwarshuisboerderij |
| Postcode: | 9286 EG |
| Plaats: | Twijzel |
| Gemeente: | Gemeente Achtkarspelen |
| Regio: | Drachten |
| Provincie: | Friesland |
Details
| Categorie: | Agrarische gebouwen |
| Bouwjaar: | Ca. 1898 |
| Monumentnr: | Rce:502064 |
| Functie: | Boerderij |
| Rijksnr.: | 502061 |
| Wiki: | Lijst van rijksmonumenten in Twijzel |
Reden van het zijn van een rijksmonument
Inleiding
De BOERDERIJ met dwarsgeplaatst voorhuis is in 1898 in eclectische trant in Twijzel gebouwd. De indeling van de schuur is later gewijzigd waarbij garagedeuren zijn toegevoegd.
Omschrijving
De boerderij bestaat uit een dwarsgeplaatst voorhuis en een schuurgedeelte daarachter. Het pand is opgetrokken in bruine handvorm baksteen. De gevel van het dwarshuis heeft een gepleisterde plint en wordt afgesloten door een daklijst met panelen. Boven de gootlijst is een sneeuwbord met ajourhekken.
Het woongedeelte heeft een met gegolfde Friese pannen gedekt schilddak waarvan het voorste trapeziumvormige schild meer hellend is dan het achterste. Op de hoek van de nok en hoekkepers zijn schoorstenen met schoorsteenbord. De licht getoogde T-vensters in de symmetrisch ingedeelde voorgevel hebben persiennes. De getoogde strekken hebben donkerbruine bakstenen aanzet- en sluitstenen. De licht getoogde omlijste paneeldeur met middenstijl, siersmeedwerk en bovenlicht bevindt zich in het midden van de voorgevel. Daarboven is een kajuit met een T-venster dat opgeluisterd wordt met voluutwangen en een versierde dakrand. Aan de zijgevel van het dwarshuis zijn enkele vensters vernieuwd.
Het schuurgedeelte onder wolfdak heeft rietbedekking en vijf regels gegolfde Friese pannen. Aan de zuidgevel zijn drie oorspronkelijke getoogde elfruits stalramen en een oorspronkelijke dubbele houten deur.
De vier- en negenruitsvensters zijn vernieuwd. De achtergevel van het akkerbouwbedrijfstype heeft oorspronkelijke mendeuren en een staldeur met zijlicht; de garagedeuren zijn van recenter datum. Aan de noordgevel zijn twaalf verticale getoogde drieruits stalramen. Op de nok van de schuur is een uilebord van het Friese Wouden-type.
Waardering
De boerderij met dwarsgeplaatst voorhuis is van cultuurhistorisch en architectonisch belang:
- als hoofbestanddeel van het visuele gave complex met stook hok en restanten van een boerentuin,
- omdat het een voorbeeld is van een redelijk veel voorkomend boerderijtype in deze gemeente,
- vanwege de aanwezigheid en hoge mate van gaafheid van detaillering en ornamentiek,
- vanwege de hoge mate van architectonische gaafheid van de boerderij met rieten kap.
Monumenten in de postcode 9286 EG
| Postcode | Adres | Plaats |
| 9286 EG | Optwizel 96 | Twijzel |
| 9286 EG | bij Optwizel 96 | Twijzel |
Navigeer verder:
HyperlokaalPostcode 9286EGBuurt TwijzelPlaatsen in deze gemeente Augustinusga Boelenslaan Buitenpost Drogeham Gerkesklooster Harkema Kootstertille Stroobos Surhuisterveen Surhuizum Twijzel Twijzelerheide
Terug naarMonumenten gemeente AchtkarspelenMonumenten regio DrachtenMonumenten provincie FrieslandMonumenten Nederland
Gemeenten in de regio Drachten:
Regio's in de provincie Friesland:
- Drachten Heerenveen Leeuwarden Noordwest Friesland Sneek Stellingwerf Waddeneilanden
Tijdlijn