Profetenlaan 2, Heilig Land-Stichting

Meer informatie over het rijksmonument gelegen op het adres Profetenlaan 2, Heilig Land-Stichting

informatie alleen over heilig landstichting
HyperlokaalPostcode 6564BL
Plaatsen in deze gemeente Beek (Berg en Dal) Berg en Dal Erlecom Groesbeek Heilig Landstichting Kekerdom Leuth Millingen aan de Rijn Ooij Persingen Ubbergen
Terug naar112 gemeente Berg en Dal112 regio Nijmegen112 provincie Gelderland112 Nederland

Reden van het zijn van een rijksmonument

Complexonderdeel 09

Inleiding

De in 1915-1916 in opdracht van de Heilig-Land-Stichting aangelegde HOF VAN OLIJVEN bevindt zich in het noordelijk gedeelte van het huidige Bijbels Openluchtmuseum, en is gesitueerd in het zogenaamde Cedrondal. De hof is bereikbaar via een stenen bruggetje over de Cedronbeek. De brug verwijst naar het feit dat de olijfhof voor wie uit Jeruzalem kwam, aan de overkant van de Cedron lag. Binnen de MUREN van de hof bevinden zich een GROT met OLIJFPERS, een GRAFKAPEL en twee stenen BEELDEN naar ontwerp van beeldend kunstenaar P. Gerrits. De hof van olijven maakt binnen het complex van de Heilig-Land-Stichting onderdeel uit van het thema "openbare leven van Christus".

Omschrijving

De OMMURING van de hof bestaat uit onregelmatig gestapelde blokken mergelsteen van verschillende grootte. Bij het bruggetje over de slingerende Cedron is in de muur een poort uitgespaard. In de hof bevindt zich direct achter de poort een kunstmatig aangelegde GROT. Een brede opening aan de voorzijde geeft toegang tot de grot waarin een OLIJFPERS staat opgesteld. Rechts hiervan sluit een rechthoekige GRAFKAPEL aan met gepleisterde koepel en gevels van blokken mergelsteen. Een houten deur verschaft toegang tot de grafkapel van de familie Brenninckmeyer. Het interieur van de kapel bestaat uit een natuurstenen vloer en door P. Gerrits beschilderde wanden en koepel. Op de linkerwand is de verrijzenis afgebeeld: een in het licht badende engel toont aan drie vrouwen het lege graf. Op de achterwand is de verschijning van Christus aan Maria Magdalena afgebeeld: geknielde Maria Magdalena en staande Christus in een landschap met bomen en huizen. Op de rechterwand is de kruisafname afgebeeld: Maria neemt de dode Christus van het kruis (gesigneerd: P. Gerrits). De beschildering van de koepel bestaat uit concentrische cirkels in diverse kleuren.

Voorts bevinden zich in de hof twee kunststenen BEELDEN: de voorover knielende Christus in gebed met Zijn aangezicht ter aarde en een groep van drie slapende apostelen.


Waardering

Ommuurde HOF VAN OLIJVEN (1915-1916) waarin GROT met OLIJFPERS, GRAFKAPEL en twee stenen BEELDEN.

- Van architectuur- en kunsthistorische waarde als essentiële onderdelen van een verzameling aan de bijbelse geschiedenis ontleende gebouwen en objecten in oosterse stijl (qua ontwerp, materiaalgebruik en/of detaillering), alsmede van bijzonder belang voor het oeuvre van beeldend kunstenaar P. Gerrits. Deze vrij gaaf bewaard gebleven onderdelen van een voormalig devotiepark, thans Bijbels Openluchtmuseum, vormen curiosa binnen de landelijke architectuur- en kunstgeschiedenis. De grafkapel is bovendien van belang wegens de bijzondere muurschilderingen in het interieur.

- Van stedenbouwkundige waarde als essentiële onderdelen van het complex Heilig-Land-Stichting dat cultuur- en architectuurhistorisch van nationaal belang is. De onderdelen zijn van bijzondere betekenis wegens de landschappelijk fraaie situering, welke verbonden is met de aanleg van het complex en de chronologische opbouw van de rondgang over het terrein.

- Van cultuurhistorische waarde als essentiële onderdelen van het complex Heilig-Land-Stichting dat een bijzondere en tevens zeldzame uitdrukking vormt van een religieuze ontwikkeling.

Foto van het monument

Monumenten in de postcode 6564 BL

PostcodeAdresPlaats
6564 BLProfetenlaan 2Heilig Landstichting
6564 BLProfetenlaan 2Heilig Landstichting
6564 BLProfetenlaan 2Heilig Landstichting
6564 BLProfetenlaan 2Heilig Landstichting
6564 BLProfetenlaan 2Heilig Landstichting
6564 BLMonseigneur Suyslaan bij 4Heilig Landstichting
6564 BLProfetenlaan 2Heilig Landstichting
6564 BLProfetenlaan 2Heilig Landstichting
6564 BLProfetenlaan 2Heilig Landstichting
6564 BLProfetenlaan 2Heilig Landstichting
6564 BLProfetenlaan 2Heilig Landstichting
6564 BLProfetenlaan 2Heilig Landstichting
6564 BLProfetenlaan bij 1aHeilig Landstichting
6564 BLProfetenlaan 2Heilig Landstichting
6564 BLProfetenlaan 2Heilig Landstichting
6564 BLProfetenlaan 2Heilig Landstichting
6564 BLProfetenlaan 2Heilig Landstichting

Navigeer verder:

HyperlokaalPostcode 6564BLBuurt Heilig LandstichtingWijk Heilig Landstichting
Plaatsen in deze gemeente Beek (Berg en Dal) Berg en Dal Erlecom Groesbeek Heilig Landstichting Kekerdom Leuth Millingen aan de Rijn Ooij Persingen Ubbergen
Terug naarMonumenten gemeente Berg en DalMonumenten regio NijmegenMonumenten provincie GelderlandMonumenten Nederland

Gemeenten in de regio Nijmegen:

Regio's in de provincie Gelderland:

Dagelijkse Nieuwsbrief

Mis geen enkel belangrijk nieuwsbericht

Ontvan elke ochtend het belangrijkste nieuws uit jouw regio en heel Nederland. Gratis en dagelijks in je inbox.

Door je aan te melden ga je akkoord met onze privacyverklaring. Je kunt je altijd uitschrijven.

Slim investeren in de toekomst van AI?

Ontdek de mogelijkheden van AI-gedreven beleggingen. Tot 9,5% rente op obligaties.

Meer informatie →