Dichter Kinderboekenweek trekt zich terug na doodsbedreigingen

AMSTERDAM - Pim Lammers heeft besloten zich terug te trekken als schrijver van het Kinderboekenweekgedicht 2023, nadat hij doodsbedreigingen had ontvangen. Dat heeft boekenkoepel CPNB zaterdag laten weten.
Op sociale media werden de afgelopen dagen fragmenten uit een literair verhaal voor volwassenen gedeeld dat Lammers in 2015 schreef, over de relatie tussen een tienerjongen en zijn trainer. Dit leidde tot veel boze reacties en doodsbedreigingen aan het adres van de bekroonde auteur. Ook werd hem verweten een "pedofilie-activist" te zijn. De christelijke actiegroep Gezin in gevaar startte een petitie en Wybren van Haga stelde Kamervragen.
"Een gedicht schrijven is mij geen doodsbedreigingen waard", laat Lammers zaterdag weten. "De aantijgingen over mij zijn pertinent onwaar en ik heb dan ook aangifte gedaan. De enorme hoeveelheid bedreigingen en de agressiviteit ervan richting mij en mijn dierbaren hebben mij doen besluiten om mij terug te trekken."
Literaire vrijheid
Lammers was in 2018 de jongste winnaar van een Zilveren Griffel ooit, voor zijn prentenboek Het lammetje dat een varken is.
Boekenkoepel CPNB laat weten "met grote verontwaardiging en ontzetting kennisgenomen van de bedreigingen en vinden het verschrikkelijk dat een auteur aangevallen wordt. De literaire vrijheid staat hier onder extreme en voor de CPNB onacceptabele druk. We moeten in de nabije toekomst met elkaar het gesprek aangaan over de veiligheid van auteurs." De organisatie stelde eerder heel bewust voor Lammers gekozen te hebben omdat zijn kinderboeken gaan over "een zeer actueel thema: als kind jezelf kunnen zijn."
De schrijver kreeg overigens afgelopen dagen ook veel bijval van collega's. "Pim Lammers is een schrijver", bepleitte Heleen van Royen op Twitter. "Die schrijft over thema's die in onze maatschappij spelen. Dit is zijn vak. De golf van haat die hij nu over zich heen krijgt, is onterecht en intens triest. Bescherm onze schrijvers." Ook Kevin Hassing, die afgelopen jaar de prijs voor de Kinderjury won, nam het op sociale media op voor Lammers. "Dus omdat ik over piraten schrijf ben ik een piraat? Denk even na voordat je rare dingen roept", stelde Hassing.
06-03 Bijna 10.000 jongvolwassenen kregen dit weekend prik tegen HPV
06-03 OM en NFI willen particuliere databanken gebruiken in cold cases
06-03 D66 wil in provincies niet in coalitie met BBB, JA21 en PVV
05-03 Grote opkomst bij eerste Feminist March in Amsterdam
05-03 Jongeren Extinction Rebellion voeren actie bij Nachtwacht
05-03 Rotterdam: geen Ajax-fans bij halve finale beker tegen Feyenoord
05-03 Oppositie wil geen gedoogakkoord als coalitie krimpt in senaat
05-03 Twee gewonden door steekincident Rotterdam


05-02 Dichter Kinderboekenweek Pim Lammers trekt zich terug na doodsbedreigingen Kunst & Literatuur
04-02 Dichter Kinderboekenweek trekt zich terug na doodsbedreigingen Binnenlands nieuws
04-02 Dichter Kinderboekenweekgedicht Pim Lammers trekt zich terug na doodsbedreigingen Binnenlands nieuws
04-02 Pim Lammers trekt zich terug als schrijver van het Kinderboekenweekgedicht na doodsbedreigingen. Dichter... Groningen
04-02 Pim Lammers trekt zich terug als dichter Kinderboekenweek vanwege doodsbedreigingen Kunst & Literatuur
20:25 Israëlische premier Netanyahu ontslaat kritische defensieminister
20:09 Dode en gewonde bij schietpartij in Rotterdam
20:05 Geen dassen meer gezien bij Brabants spoor, spoorherstel schiet op
20:04 Dubbel ongeluk met Porsches op Duitse snelweg: vier Nederlandse doden...
20:00 Maart uitzonderlijk nat, somberste sinds 2005
19:49 Recordaantal vluchtelingen op Lampedusa aangekomen
19:48 Pijnlijk verlies kwam niet alleen door naïeve tactiek en individuele...
19:45 Video | Ravage na dodelijk ongeluk met vier Nederlanders in Duitsland
19:33 Twintig jaar na de Amerikaanse invasie staat Irak er slecht voor:...
19:22 Verwaarloosd hondje Goofy mocht ondanks zorgen terug naar zijn baasje,...
19:07 EU dreigt met nieuwe sancties Belarus om Russische kernwapens
19:04 Ondanks alle waarschuwingen overleed hond Goofy aan verwaarlozing:...
19:03 Deutsche Bank betaalt de prijs voor een beschadigd merk
19:01 Vliegtuig naar Canada keert om vanwege agressieve passagier
18:58 KLM-bemanning slaat agressieve passagier in de boeien, toestel naar...
18:43 ProRail positief over spoorherstel Brabant, dassen lijken verkast
18:37 Vier Nederlanders omgekomen op snelweg Duitsland
18:17 KLM-vlucht naar Canada keert na twee uur vliegen terug om agressieve...
18:15 Vier Nederlanders omgekomen bij ongeluk met Porsches vlak over Duitse...
18:09 Vier Nederlanders omgekomen bij ongeluk met Porsches vlak over de Duitse...