Rutte praat ook zelf met Duitsers over vraag naar Gronings gas

DEN HAAG - Minister-president Mark Rutte spant zich ook zelf in om de hoeveelheid extra gas die in Groningen moet worden opgepompt als gevolg van leveringscontracten met Duitsland, tot een minimum te beperken. Hij heeft de kwestie vorige week al besproken tijdens zijn bezoek aan bondskanselier Olaf Scholz, zegt hij in de Tweede Kamer.
Voormalig minister Stef Blok van Economische Zaken kwam op de valreep met de mededeling dat in 2022 mogelijk veel meer gas moet worden gewonnen uit het Groningenveld dan eerder gedacht. Dat komt deels door een hogere vraag uit Duitsland, maar vooral doordat een fabriek die buitenlands gas geschikt moet gaan maken voor binnenlandse consumptie later klaar is dan voorzien.
De nieuwe staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw) heeft al beloofd met zijn Duitse collega in gesprek te gaan. De kwestie ligt volgens Rutte ook primair bij de verantwoordelijke bewindslieden in beide landen. Maar hij en Scholz zullen zich er ook in mengen "als het aan de orde is". Regeringspartij CDA had erop aangedrongen de zaak tot 'chefsache' te maken.
Kan niets beloven
Rutte waarschuwt wel op voorhand dat hij niets kan beloven. "Ik kan niet garanderen dat die vraag wegvalt." De premier noemt Duitsland "een goede buur", maar "de contractuele verplichting ligt er". Evenmin kan hij uitsluiten dat de vertraging van de stikstoffabriek leidt tot een hogere gaswinning. Een definitief besluit daarover valt uiterlijk op 1 april.
De premier erkent ook dat zijn vorige kabinet fouten heeft gemaakt bij de vormgeving van een subsidieregeling waarmee Groningers hun woning kunnen verbeteren of verduurzamen. Op de dag dat het nieuwe kabinet werd beëdigd, stonden duizenden Groningers tevergeefs in de rij om een aanvraag te doen. Rutte geeft toe dat de subsidiepot te krap bemeten was. "Een blunder", vindt hij. Met alle goede bedoelingen is "een monstertje gecreëerd".
Vijlbrief ging eerder deze week al door het stof over de gang van zaken. Hij sprak van een "beschamende vertoning". Het kabinet heeft inmiddels 250 miljoen euro extra uitgetrokken voor de subsidieregeling. Daarmee moeten alle aanvragers alsnog geholpen kunnen worden.
19-04 Meer zwerfafval in de Waddenzee
19-04 Tenten bij aanmeldcentrum Ter Apel worden afgebroken
18-04 Protest op Museumplein tegen oorlog in Oekraïne
18-04 Natuurgebieden 'gezellig druk', Keukenhof (Lisse) uitverkocht
18-04 Paar honderd mensen demonstreren tegen kabinet in Amsterdam
18-04 D66 komt vrijdag met conclusies in zaak grensoverschrijdend gedrag
18-04 Zeer grote brand in schuur Roelofarendsveen onder controle
17-04 D66'er In 't Veld wil snel duidelijkheid bestuur over MeToo-zaak
17-04 Luxor biedt alle bezoekers kans geld aan Jan Rot te doneren


14:04 Onweer, hagel en zware windstoten: code oranje in zuidoosten van Nederland
14:03 Code oranje wegens noodweer in zuidoosten van Nederland
14:02 Bloomberg: China wil Russische olie voor strategische reserves
14:02 Vattenfall werkt aan windmolen die ook waterstof produceert
13:56 Smartphonemaker Xiaomi ziet kwartaalomzet voor het eerst dalen
13:51 De Wallen afsluiten met toegangspoortjes tegen drukte: een goed idee?
13:50 Turkije dwarsboomt Navo-lidmaatschap Zweden en Finland. Wat wil Erdogan...
13:44 Drogisten verkopen meer producten tegen klachten waterpokken
13:44 Niet eerder zo warm op 19 mei: 30,5 graden in Maastricht
13:44 RIVM wil verbod op meer smaakstoffen in e-sigaretten
13:40 Onweersbuien, lokaal kans op extreem weer [video]
13:38 Amerikaanse luchtbrug moet tekort aan babyvoeding oplossen
13:38 Tweede Exloërmond neemt honderd asielzoekers over van Ter Apel
13:37 Eerste lokale tropische dag van 2022
13:37 10-daagse: blijft het onstabiel en warm?
13:34 Politievrijwilliger ontslagen om grensoverschrijdend gedrag
13:32 Erdogan wil Finland en Zweden beslist niet bij NAVO
13:22 Ongemak op het genderneutrale toilet
13:21 Bewaker vrouwengevangenis verdacht van seksueel misbruik gedetineerden
13:20 Ombudsman trekt voor tweede keer in korte tijd aan bel over slachtofferrechten...